3 najważniejsze trendy gastronomiczne w 2019 roku

3 najważniejsze trendy gastronomiczne w 2019 roku

Jeszcze do niedawna Polacy rzadko chodzili do restauracji. Posiłki najchętniej jadaliśmy w domach, lokal gastronomiczny wybieraliśmy głównie od święta. Obecnie ta sytuacja ulega zmianie i coraz częściej doceniamy możliwość stołowania się na mieście. Czy to zjawisko ma wpływ no rozwój trendów gastronomicznych? Jakie trendy są obecnie popularne?

Trendy gastronomiczne — co ma nie nie wpływ?

Nie da się ukryć, że Polacy coraz bardziej interesują się gastronomią. Efektem tego są częstsze wizyty w barach oraz restauracjach. To jeden z głównych powód rozwoju trendów gastronomicznych, na który składa się bardzo wiele czynników od finansowych po obyczajowe. Co za tym idzie rynek restauracyjny może się rozwijać i stawiać przed sobą nowe cele, aby przyciągać i zadowolić swoich Gości. Gości, którzy zaczynają postrzegać lokalne bary, restauracje i miejsca z jedzeniem jako miejsce spędzania wspólnego czasu, pracy czy spotkań biznesowych. Nie ograniczają się już do bycia w restauracji od święta z okazji urodzin, imienin lub imprez okolicznościowych. Sytuacja ta pozostawia restauratorom wolną wolę do działania i wdrażania coraz to lepszych rozwiązań.

Trendy gastronomiczne w 2019 roku — ranking

Poszukiwanie nowych smaków

Zainteresowanie Polaków tematem gastronomii to punkt wyjścia przy rozważaniu naszych trendów konsumenckich. Zachwyt innymi kulturami, poznawanie obcych krajów i coraz częstsze wyjazd poza granicę naszego kraju, przyczyniły się do przełamania bariery. Pozbywając się bariery językowej, kulturowej i obyczajowej łatwiejszym stało się docenienie kuchni z całego świata. Nic dziwnego, że w ostatnim czasie Polacy zakochali się w smakach wschodu. Wyraziste przyprawy, mięsa w aromatycznych marynatach i duże ilości warzyw podbiły rynek polskich restauracji. To niemałe wyzwanie, a nawet rewolucja dla restauratorów. Jednak to nie wszystko.

Warto podkreślić, że już od kilku lat wzrostem popularności cieszy się także kuchnia azjatycka. Już od pewnego czasu można zaobserwować, że sushi zadomowiło się w naszej świadomości podobnie jak pizza czy spaghetti — specjalności kuchni włoskiej. Chęć poszukiwania nowych smaków stała się też pretekstem do łamania klasycznych przepisów. Mowa tutaj o nowych wersjach dań, do których Polacy są przyzwyczajeni od lat. Wariacje te mogły zaskoczyć niejednego Gościa.

Brak czasu na gotowanie

Znacznie ważniejszą rolę gra zmiana stylu życia Polaków. Nie boimy się poznawać innych kultur, stajemy się świadomymi obywatelami, zdajemy sobie sprawę, jak ważną rolę w życiu odgrywa gastronomia. Co za tym idzie, staliśmy się mniej hermetyczni i gotowi na zmiany. Jednak nie tylko otwartość i przekonanie Polaków kształtują obecne trendy gastronomiczne.

Duży wpływ na ich rozwój ma także brak czasu i kontekst finansowy. Jesteśmy coraz bardziej zabiegani i zapracowani, przez co nie zawsze mamy czas i ochotę na gotowanie posiłków w domu. Co więcej, spada liczba osób, które mogą powiedzieć o sobie, że są dobrymi kucharzami. Ludzie zaczynają ufać lokalnym restauracjom i z braku czasu oraz chęci do przyrządzania posiłków wolą stołować się na mieście. Wartym podkreślenia jest fakt, że w dorosłe życie właśnie weszło pokolenie, dla którego wizyty w lokalach gastronomicznych są naturalne.

Wejście do restauracji przestało być czymś zarezerwowanym na wyjątkowe chwile i okazje. Niestety wiele osób zauważa, że ta zmiana przyczyniła się nie tylko do rozpowszechnienia gastronomii, ale także do złego podejścia do jedzenia. Jedzenie w publicznych miejscach stało się codziennością, a z tym nie zawsze wiąże się celebrowanie takiego posiłku. Pracę łączymy z jedzeniem. Przez szybki tryb życia wybieramy restauracje typu fast food lub zamawiamy coś na szybko, często nie dojadają posiłków.

Dlatego rośnie też liczba marnowanego jedzenia, a dietetycy apelują, że taka forma spożywania posiłków często bywa znamienna w skutkach. Jednak patrząc na pozytywy Polacy, coraz częściej obrali sobie restauracje także jako sposób spędzania wolnego czasu ze znajomymi lub rodziną.

Wspólne obiad z bliskimi stały się swego rodzaju formą spędzania czasu, możliwością rozmowy i poznania nawzajem swoich smaków. Co więcej, takie spotkania pozwoliły na budowanie więzi i jedzenie bez tzw. rozpraszaczy — telefonu, telewizji czy gazety. Niewątpliwie również kwestia finansowa wpłynęła na zmianę. Zarabiamy więcej, korzystamy z programów społecznych, np. „500+”, co wpływa na zasobność portfeli rodzin z dziećmi.

Dlatego też świadomi restauratorzy, stawiając na rozwój swojego lokalu, chcą zadbać o dobro polskich rodzin. Często wychodzą do nich ze specjalną ofertą lub tworzą dla nich nowe wydania menu. Dobrym przykładem jest Restauracja Kulisy w Rzeszowie, która w każdą niedzielę zaprasza do siebie rodziny na specjalny obiad z wyjątkowym menu przeznaczonym na rodziców oraz dzieci. Pod szyldem „Kulisy Rodzinnych Spotkań” serwują zdrowe dania, integrują rodziny i dbają o rozrywkę dzieci.

Wybieramy eko i bio produkty

Polacy stali się bardziej świadomi i chcą zadbać nie tylko o zbilansowaną dietę, ale także otoczenie. Dlatego coraz częściej wybieramy produkty ekologiczne. Wybór zdrowego stylu życia to także dobra zmiana dla środowiska. Dlatego restauratorzy wychodzą często z inicjatywą do swoich Gości i oferują dania z ekologicznych produktów. Zdrowe, zbilansowane posiłki przyciągają osoby, którym leży na sercu los naszej planety i nie tylko.

Sprawdź, dlaczego Polacy wybierają eko produkty!