Dlaczego wybieramy produkty eko?

Dlaczego wybieramy produkty eko?

Coraz więcej osób stawia na zdrową żywność. Również lokalne restauracje zaczynają podawać dania z ekologicznych produktów. Jednak, co za tym stoi: to objaw chwilowej mody, dbania o zdrowie czy działań marketingowych? Czy organiczna żywność rzeczywiście jest taka zdrowa?

Dlaczego wybieramy bio produkty?

Niewątpliwie największy wpływ na człowieka ma reklama. To często dzięki niej decydujemy się na zakup konkretnego produktu. Bio żywność zachwyca ładnym opakowaniem, krótkim składem i naturalnością. Jednak na jej sukces składa się nie tyle reklama ile wzrost świadomości Polaków w dziedzinie żywienia. Jest to zasługa dietetyków i pasjonatów jedzenia, którzy szerzą modę na bycie zdrowym. Dlatego ten trend uważany jest za jedną z przyczyn popularności eko produktów.

Zalety bycia eko

Żywność ekologiczna jest bardziej wartościowa niż konwencjonalna. To jedna z jej największych zalet. Głównie wynika to ze sposobu chowu zwierząt i upraw roślin. W przeciwieństwie do konwencjonalnej produkcji ta bio wyklucza stosowanie nawozów sztucznych, pestycydów, produktów chemicznych oraz środków konserwujących żywność. Na każdym etapie przetwarzania bazuje wyłącznie na naturalnych substancjach i minerałach. Dzięki temu mięso, owoce i warzywa z ekologicznych upraw są bogatsze w składniki odżywcze i witaminy niezbędne dla naszego organizmu. Ponadto decydując się na niekonwencjonalne jedzenie, unikamy produktów genetycznie modyfikowanych (GMO). Co ważne eliminując z diety szkodliwe substancje, zmniejsza się ryzyko zachorowań na choroby cywilizacyjne takie jak cukrzyca, otyłość czy nadciśnienie. 

Szacunek do środowiska i zwierząt

To nie jedyne zalety tych produktów. Wybór zdrowego stylu życia to także dobra zmiana dla środowiska. Jest to uzależnione od wspomnianych już etapów uprawy i produkcji. Wypierając te niekorzystne metody, minimalizujemy zanieczyszczenia powietrza wód i gleb. Rolnictwo ekologiczne pozwala wykluczyć monokulturę wysokiej wydajności i skupić się na tym, co najważniejsze — na jakości produktów. Mówiąc o jakości, trzeba wspomnieć, że kupując produkty ekologiczne, popieramy humanitarną hodowlę zwierząt. Dobre warunki upraw i hodowli, odpowiednie nawożenie warzyw, brak konserwantów i naturalne karmienie zwierząt znacząco wpływa na smak oraz wygląd warzyw i mięsa.

Gdzie kupić zdrową żywność?

Alternatyw jest wiele. Ze względu na dużą popularność eko produktów powstają specjalne miejsca i sklepy ze zdrową żywnością. Produkty oznaczone odpowiednimi certyfikatami coraz częściej można spotkać w każdym sklepie. Jednak należy zwracać uwagę na sposób oznaczenia produktu i upewnić się, czy jest ono autentyczne. Organiczną żywność można także nabyć od sprawdzonych rolników lub gospodarzy i tym samym wspierać produkty regionalne.

Dlatego w Restauracji Kulisy gotujemy z eko produktów?

Jedzenie to nasza pasja! Zależy nam, aby podawane przez nas dania były smaczne i zdrowe. Dlatego w kuchni postawiliśmy na bio żywność ze sprawdzonych upraw i hodowli. Tym samym doceniamy małe gospodarstwa i regionalne produkty. Dzięki temu możemy  serwować jeszcze lepsze potrawy, bezpieczne dla rodzin z małymi dziećmi, osób chorych na różne schorzenia oraz gości, którzy po prostu świadomie stawiają na zdrowe odżywianie.