Kelner – zawód dla wszystkich?

Kelner – zawód dla wszystkich?

Dobry kelner to najlepsza wizytówka każdej restauracji. To właśnie on wchodzi w interakcję z nowym gościem i dba o jego samopoczucie. Doradza klientom, przyjmuje zamówienia i podaje dania. Jednak czy to zadanie może być wykonywane przez każdego? Czy od osoby na tym stanowisku wymaga się specjalnych zdolności?

Niezależnie od tego, jak czysto, pięknie i smacznie jest w lokalu, to kelner odpowiada za wizerunek restauracji. Na barkach tej osoby spoczywa duża odpowiedzialność. Profesjonalne zachowanie pozwala wzbudzić zaufanie klienta i sprawić by poczuł się swobodnie. Ma to ogromny wpływ na to, czy gość wróci do restauracji sam lub poleci ją innym.

Kelner powinien umieć fachowo doradzić, przekazać jasno informacje i jednocześnie nie być nachalnym. Konieczne jest tutaj odpowiednie wyczucie. Dotyczy to również sytuacji, w której kelner przyjmuje zamówienie. Osoba, która przyszła do restauracji może oczekiwać pomocy przy wyborze dań lub wręcz przeciwnie nie mieć ochoty na dłuższą rozmowę z obsługą. W obu przypadkach trzeba wykazać się wyrozumiałością i zadbać o samopoczucie osoby siedzącej przy stoliku.

Sporą trudność może stanowić znalezienie złotego środka pomiędzy byciem zbyt zaangażowanym, a obojętnym. Zachowanie kelnera musi pozostać do pewnego stopnia oficjalne. Jednak umiejętności nawiązywania rozmowy i podtrzymywania jej pozwala roztaczać wokół siebie przyjemną atmosferę. To dzięki temu goście czują się mile widziani w lokalu.

Zatem czy każdy może serwować potrawy na restauracyjnej sali? Osobom, które szukają dorywczej pracy w tym zawodzie, często wydaje się, że tak. Niestety kelnerzy z przypadku, bez odpowiedniego przeszkolenia i umiejętności nie są w stanie zapewnić profesjonalnej obsługi. Osoby, które np. unikają kontaktu z ludźmi lub są złośliwe, nie mają predyspozycji do wykonywania tego zajęcia. Komunikatywność, schludny wygląd, nienaganna polszczyzna i wysoka kultura osobista to tylko niektóre z cech dobrego kelnera. Niewątpliwie zajmując się obsługą gości, warto znać kilka języków obcych i mieć dobrą pamięć.

Podobnie jak w większości innych zawodów w profesji kelnera najważniejsza jest pasja. Wiedzę i doświadczenie można zdobyć na wiele sposobów, np. poprzez szkolenia pracownicze, dodatkowe szkoły lub poświęcenie się temu zajęciu. Osoby negatywnie nastawione, którym nie zależy na dobru restauracji, nie sprawdzą się w tej roli. Chęć nawiązywania dobrych kontaktów z ludźmi, pozytywne nastawienie do świata to cechy, które powinien posiadać każdy kelner. Są to rzeczy, których nie da się nauczyć. Jeśli dana osoba je ma, cała reszta jest kwestią pracowitości i chęcią dążenia do doskonałości w wykonywanej profesji. 

Dlatego zarówno młoda osoba, jak i doświadczona może próbować swoich sił w restauracjach, aby nauczyć się czegoś nowego lub podnieść swoje kwalifikacje. Jest to możliwe, np. w Restauracji Kulisy w Rzeszowie — miejscu z wartościami, dobrym jedzeniem i artystyczną duszą. Tutaj każda osoba z pasją może rozwinąć swoje skrzydła lub nabyć nowe umiejętności. Jest to możliwe dzięki zgranemu zespołowi, który stawia na duży profesjonalizm oraz gościnność. To dobre miejsce, aby rozpocząć swoją karierę w zawodzie kelnera lub ją kontynuować razem z doświadczonymi ludźmi z branży. Wystarczy zadzwonić, aby dowiedzieć się szczegółów. Zapraszamy do kontaktu z Restauracją Kulisy w Rzeszowie.